اصول دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک

در يك سبك کلاسيک همه چيز از مبلمان گرفته تا محل قرارگيري مبل‌ها در تعادل است. مبلمان تمايل دارد تا در يك چيدمان رسمي قرار گيرد تا ديگران در آن به گفتگو دعوت شوند و در امتداد محور اتاق قرار گيرد. البته دليلي ندارد كه در اين سبك همه‌چيز در هماهنگي باشند، اما اين سبك مناسب كساني نيست كه به ناهماهنگي و شيوه‌هاي تلفيقي علاقه دارند.
اگرچه نبايد خيلي از تقارن دور شويد، اما راه‌هاي زيركانه‌اي وجود دارند كه فضاي خانه را از داشتن جلوه‌اي ايستا دور مي‌كنند. يك آينه مرتفع در مقابل ديوار قرار دهيد، آثار هنري را به صورت گروهي بر روي ديوار نصب كنيد تا حس حركت ايجاد شود، و يا يك ميز در كنار صندلي دسته‌دار قرار دهيد. در اين اتاق شكل نامنظم فرش اتاق را از حالت خشكي در آورده و به آن انرژي بخشيده است.

راز و رمز سبك: حاشيه‌هاي نرم
هيچ زاويه تيزي در اين اتاق ديده نمي شود چراكه تاكيد سبك کلاسيک بر خطوط و فضاهاي منحني شكل است. وسايل مدور حسي از دنج‌بودن و اصالت را برمي‌انگيزند و با صندلي ها و ميزهاي پايه‌دار در هماهنگي و موازنه هستند. بالشتك‌ها چاق‌وچله هستند و تعداد كوسن‌ها فراوان است.
از مبلمان مختلف استفاده كنيد تا فضايي به‌روز داشته باشيد و از پارچه‌هاي بافت‌دار و خنثي استفاده كنيد تا كاناپه و صندلي هاي قديمي شما سيمايي تازه به خود بگيرند. از قراردادن تعداد زيادي مبلمان پارچه‌اي در يك اتاق دوري كنيد چراكه فضا به‌شدت به سبك ويكتوريايي نزديك مي شود.

راز و رمز سبك: رنگ‌هاي محافظه‌كارانه
در يك سبك کلاسيک رنگ بيش از حد برجسته نمي شود و استفاده از آن بسيار محتاطانه است. استفاده از رنگ‌هاي خنثي مانند كرم، بژ، خاكستري مايل به قهوه‌اي، و قهوه‌اي مايل به زرد متداول است، اما قهوه‌اي هاي تيره، قرمزها، سبزها، و آبي هاي تيره (به يك كتاب‌خانه فكر كنيد) نيز در فضاهاي سنتي ظاهري فوق‌العاده زيبا خواهند داشت.
رنگ‌هاي خنثي هميشه جلوه زيبايي دارند، اما اگر مي خواهيد كمي تغيير در رنگ ايجاد كنيد اندكي از اين اصول فراتر رويد. مي توانيد از آبي كم‌رنگ، بنفش كم‌رنگ، سبز بهاري، زرد، و يا حتي قرمز روشن استفاده كنيد.
يكسان نگه داشتن درجه تيرگي رنگ‌ها روشي كليدي براي نشاندن رنگ‌ها در فضاست. سايه‌هاي روشن، مانند زرد ليمويي، بنفش، و فيروزه‌اي فضا را تازه‌تر مي كنند، اما براي اين‌كه هم‌چنان طراحي شما در قلمرو سنتي باشد آن‌ها را با رنگ‌هاي مهاركننده تركيب كنيد و از آن‌ها در موقعيت‌ها، فضاها، و لوازم معمولي استفاده كنيد.
صول دکوراسيون داخلي به سبک کلاسيک

رنگ‌مايه‌هاي چوبي تيره- مانند چوب درخت گردو، گيلاس، ماهون، و بلوط- بر سبك سنتي حكومت مي كنند.
نرده‌هايي از جنس چوب درخت گردو در يك راه‌پله سفيد تا الوارهايي از جنس چوب درخت سرو در سقف، همگي به يك فضاي سنتي گرما مي بخشند و آن را دنج و راحت مي كنند.
بگذاريد كف‌پوش‌هايي از جنس درخت‌هاي جنگلي در فضا بدرخشند: آن‌ها را كاملا لخت و عريان رها نكنيد، اما هم‌چنين با استفاده از يك فرش بسيار بزرگ آن‌ها را پنهان نكنيد. استفاده از لايه‌هاي چوبي در قسمت‌هاي ديگر مبلمان كه رنگي مشابه يكديگر دارند فضا را يك‌دست و جذاب ساخته‌اند.
منبع: پرشين وي