از پوشک گرفتن بچه، ۱۱ راهکار طلایی

گرفتن بچه‌ها از پوشک، گاهي از جدا کردن‌شان از شيشه شير و پستانک هم سخت‌تر به نظر مي‌رسد. کودکي که مي‌تواند هر زمان که اراده کرد در پوشکش اجابت مزاج کند، اغلب در برابر جدا شدن از اين حاشيه امن مقاومت مي‌کند و اگر درست آموزش نبيند با از دست دادن پوشکش، صاحب ترس‌ها، اضطراب‌ها و وسواس‌هايي مي‌شود که به سادگي از زندگي‌اش بيرون نمي‌روند. اما نگران نباشيد. اگر از همان ماه‌هاي تولد، به فکر روز سرنوشت‌ساز از پوشک گرفتن او باشيد، مي‌توانيد در بهترين زمان و بدون آسيب زدن به کودک‌تان از پس اين کار هم بربياييد. در مطلب پيش شش راهکار اوليه و مهم را در خصوص از پوشک گرفتن بچه ها مطرح کرديم، در ادامه توضيحات ديگر آمده است:

?. سرزنش‌اش نکنيد
وقتي کار کوچولوي‌تان تمام شد، عبارت‌هاي منفي مثل «اه اه!ببين چه‌کار کردي!»را به کار نبريد. هيچ وقت هنگام باز کردن پوشک کودک‌تان يا شستن او قيافه منفي و آزرده‌اي به خود نگيريد و در مقابل او را حسابي تشويق کنيد. بچه‌ها به همين کار ساده خود افتخار مي‌کنند و اگر احساس افتخار را از آنها بگيريد، در برابر تخليه روده‌هاي‌شان مقاومت مي‌کنند.

از پوشک گرفتن بچه، ?? راهکار طلايي(?)

?.همکاري کنيد
با هم براي انتخاب توالت به مغازه سيسموني فروشي برويد و طرحي را انتخاب کنيد که کودک‌تان دوستش دارد. توالت‌هاي بچگانه اين روزها بيشتر شبيه اسباب‌بازي‌هاي زيبايي هستند که بچه‌ها تمايل دارند با آنها دوست شوند. به کودک‌تان اجازه دهيد چند بار در روز، حتي درصورتي‌که پوشک به پا دارد، روي توالتش بنشيند. شايد بهترين زمان براي اين کار وقتي باشد که خودتان به دستشويي مي‌رويد. کودکي که توالت رفتن شما را مي‌بيند، بعيد نيست بخواهد در اين مورد هم از شما تقليد کند.

?. تنها نگذاريدش
کودک‌تان را در جريان اجابت مزاج همراهي کنيد. از او بخواهيد فشار بيشتري به خودش بياورد و حتي با حنجره‌اش صداهايي توليد کند زيرا اين کار دستشويي کردن را برايش آسان‌تر مي‌کند. اين کار را مي‌توانيد از ماه‌ها قبل شروع کنيد؛ براي مثال در زمان نوزادي يا اوايل کودکي، وقتي يبوست آزارش مي‌دهد با ماساژ شکم و در حالت نشسته روي دست قرار دادنش به او براي تخليه روده‌ها کمک کنيد.

?. از متخصص کمک بگيريد
اگر سن فرزندتان از سه سال گذشته اما هنوز هم به محض جدا شدن از پوشکش مضطرب مي‌شود و به‌خاطر اين اضطراب از اجابت مزاج طفره مي‌
ود، با يک روانشناس کودک در مورد مشکلش صحبت کنيد. شايد اضطرابي که فرزندتان به آن دچار شده، به او اجازه اين کار را نمي‌دهد و قبل از هر تلاشي، لازم است با کمک متخصصان اين اضطراب را از او بگيريد.

?. تحمل کنيد
احتمالا براي تمام کردن آموزش بايد يک هفته تا ?? روز وقت بگذاريد و يکي، دو بار کثيف شدن خانه را هم به جان بخريد. در اين يک هفته بايد حتي بدون اعلام کودک‌تان او را در فواصل کوتاه به دستشويي ببريد تا مثانه و روده‌هايش را زود به زود تخليه کند. اما مراقب باشيد بي‌حوصلگي و عصبانيت شما در کودک‌تان اضطراب و ترس ايجاد نکند.

و صبور باشيد
نگذاريد اصرارتان به تميز بودن کودک‌تان به قيمت از دست رفتن سلامت روان او تمام شود. براي آموزش استفاده از توالت به کودک‌تان عجله نکنيد. بسياري از والدين معتقدند تا زماني که کودک‌شان از پوشک استفاده مي‌کند، نمي‌توانند او را به مهدکودک بفرستند و به همين دليل خيلي زود براي از دستشويي گرفتن او تلاش مي‌کنند. اما واقعيت اين است که اگر کودک شما با پوشکي که به پا کرده به مهد برود، خيلي بهتر از آن است که با اضطراب و احساس گناه از دستشويي استفاده کند.

شايد ندانيد که گرفتن بچه‌ها از پوشک، يکي از حساس‌ترين مراحل زندگي‌شان است؛ مرحله‌اي که اولين پيش‌نيازش رسيدن به آمادگي جسماني است. تا زماني که کودک شما توانايي کنترل مثانه‌اش را به دست نياورد، نمي‌توانيد اين آموزش‌ها را شروع کنيد. از طرف ديگر، آمادگي رواني فرزندتان هم يک پيش‌شرط مهم است. شما نمي‌توانيد به قيمت مضطرب کردن و دادن عذاب وجدان به او، فرزندتان را از پوشکش جدا کنيد.

شايد بسياري از والديني که به هر قيمتي مي‌خواهند در اولين فرصت فرزندشان را از پوشک بگيرند، ندانند اين کار به قيمت پرورش کودکي مضطرب و وسواسي تمام مي‌شود و آسيب‌هاي ناشي از آن تا ساليان سال فرزندشان را رها نمي‌کند. پس صبور باشيد و به قيمت گريه‌هاي هر روزه يا شرمندگي کودکي که به‌خاطر ناتواني‌اش در کنترل خود خانه را کثيف کرده، اين تصميم را عملي نکنيد. اگر کودک‌تان در اين مرحله مهم زندگي‌اش آسيب ببيند، به سادگي نمي‌تواند با بحران‌هاي ناشي از آن مقابله کرده، آسيب‌هاي رواني‌اش را جبران کند.
منبع: ني ني بان